Достапни линкови

Тензии пред зградата на РТС во Белград


Полицајци и демонстранти пред зградата на РТС во Белград.

Припадници на полицијата ги изнесоа демонстрантите и лидерите на опозицискиот Сојуз на Србија од зградата на РТС каде влегоа за време на саботните протести во Белград. Министерот за внатрешни работи најави кривични гонења на сите кои извршиле насилство во зградата.

Припадници на српската полиција ноќта во саботата ги изнесоа демонстрантите од зградата на Радио Телевизија Србија откако неколку стотици влегоа неколку часа пред тоа за време на протестот "1 од 5 милиони" во Белград и бараа да им биде дозволено да бидат гости на јавната телевизија.

Демонстранти влегоа во РТС во Белград
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Кордон од полицајци ја обезбедува зградата на РТС и не им дозволува на демонстрантите да се приближат.

Претходно, началникот на белградската полиција Милан Станиќ им рече на лидерите на опозицијата да ја напуштат зградата на РТС

"Не не терајте да ве исфрлиме, како овие 150," рече Станиќ, додавајќи дека добил наредба од полицискиот министер, Небојша Стефановиќ, да ги исфрли од зградата. Лидерите на Сојузот за Србија одговориле дека нема да ја напуштат РТС.

Министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ и се обрати на јавноста во Палатата на Србија "за упадот на демонстрантите во зградата на РТС."

"Намалувањето на бројот на демонстрантите предизвика голема вознемиреност меѓу лидерите на Сојузот на Србија и таа нервоза предизвика неприфатливо физичко насилство и уривање на РТС. Насилството се случи во тешка форма, со демолирање на влезот на зградата на РТС, со влегување внатре и закани врз новинари практикуваа насилство насекаде. Секој собир е дозволен, но ова, заедно со уривање на имот, заплашување, кршење и секој акт на насилство е нешто што во нашата земја не треба да се случува. Владата ќе мора да одговори на секој кој извршил насилство во РТС. Ги повикувам сите кои влегоа во зградата на РТС да се разотидат мирно. МУП и полицијата ќе стори сé за да го заштити секој новинар на РТС и ги повикувам лидерите на Алијансата за Србија да го запрат насилството и сите кои влегоа да ја напуштија зградата на РТС ", рече Стефановиќ.

Претходно, лидерот на движењето Двери Бошко Обрадовиќ во зградата на РТС рече дека нема да излезе и ги повика демонстрантите да влезат во секоја соба на РТС за да осигураат дека претставник на протестот ке гостува на емисија на РТС вечерва.

"Ова е вонредна програма", рече Обрадовиќ и ги повика граѓаните да бидат мирни и трпеливи. "Ние ќе ja ослободиме РТС вечерва", рече тој. Заедно со Обрадовиќ, уште еден водач на Сојузот за Србија, Драган Ѓилас, беше во зградата на РТС.

"Никој од нас не може да очекува да излеземе пред да се исполни барањето", рече Ѓилас.

Шефот на белградската полиција му рече на Обрадовиќ дека полицијата не сака да користи сила против граѓаните, но дека нема да дозволи закана за загрозување на зградата или напади врз вработени во јавниот сервис. Тој апелираше до шефот на СЗС да ја напушти зградата. Обрадовиќ потврди дека граѓаните сакаат еден од организаторите да има право да зборува на РТС.

Демонстрантите извикуваа "Не е српски да се молчи" (поранешна емисија на РТС на Драган Бујојевиќ) и "Вучиќ, крадецу". Во зградата има и полициски службеници, кои бранат другите демонстранти да влезат во зградата на РТС.

На влегувањето во зградата на РТС му претходеше одржувањето на "Слободниот српски дневник", во кој беше домаќин претседателот на Воениот синдикат на Србија, Новица Антиќ. Колоната на протест помина низ улиците на Ваша Чарапиќ, Македонска, Светогорска и Таковски до зградата на Радио-телевизија на Србија.

На почетокот на протестите Јелена Анасановиќ, еден од организаторите на протестите, му даде рок на менаџерот на Горан Весиќ до вторник во 18 часот од Калемегдан да го отстрани градилиштето за гондола.

"Ако ти не го отстраниш, ние ке го направиме тоа. Ова не е ваш град и овие луѓе не ви се потчинети. Одиме во одбрана на Белград", објави Анасановик.

Анти-владините протести "1 од 5 милиони" се одржуваат во Белград секоја сабота од 8 декември 2018 година, а во меѓувреме се шират во неколку градови во Србија.

  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG