Достапни линкови

Нови докази дека Русија се мешала во изборите во САД


Два извештаја подготвени за Сенатот на САД ја документираат распространетата кампања за влијание на руски оперативци за да влијаат врз мислењата на американските гласачи за време на претседателската кампања во 2016 година.

Извештаите, објавени на 17 декември, беа подготвени за Комитетот за разузнавање на Сенатот, еден од водечките конгресни комитети во истражувањето како Русија се обидела да влијае врз изборите на кои победи претседателот Доналд Трамп.

Истражувајќи милиони пораки на Твитер и Фејсбук, видеа на Јутјуб, фотографии на Инстаграм и други содржини на социјалните медиуми, извештаите се меѓу најсеопфатните за тоа како активистите на Русија ги искористиле технолошките алатки за да шират дезинформации.

Американската разузнавачката заедница во јануари 2017 година заклучи дека Москва го фаворизирала Трамп, пред неговиот демократски ривал Хилари Клинтон, и преку компјутерско хакирање, како и пропаганда на социјални медиуми влијаела врз гласачите.

Еден од извештаите обезбедува нови детали за тоа како Русите работат во компанијата во Санкт Петербург позната како Интернет истражувачка агенција.

Таа е финансирана од бизнисменот поврзан со Кремљ, Евгениј Пригожин. Тој и 12 други лица беа обвинети од специјалниот советник Роберт Милер за банкарски измами, заговор и кражба на идентитет.

„Она што е јасно е дека сите пораки се обидуваат да бидат во корист на Републиканската партија - и конкретно Доналд Трамп“, се вели во извештајот, чии детали првично ги објави „Вашингтон пост“.

Овој извештај беше составен од компјутерскиот пропаганден проект на Оксфордскиот универзитет и фирмата за анализа „Графика“.

Вториот извештај беше изготвен од истражувачи на Универзитетот Колумбија и се фокусира врз тоа како руските оперативци се насочени кон афро-американските или малцинските гласачи за да посеат сомнеж за американскиот изборен систем.

Двата извештаи наведуваат дека Агенцијата за истражување на интернетот ги шири своите пораки не само преку Инстаграм, Фејсбук и Твитер туку и преку Tumblr, Pinterest, YouTube, Reddit, Vine и Google+.

„Во текот на своите повеќегодишни напори, Истражувачката агенција за интернет ги експлоатираше поделбите во нашето општество преку искористување на ранливостите во нашиот информативен екосистем, ги експлоатираше социјалните немири и човечките когнитивни предрасуди“, се вели во извештајот на новото знаење.

Извештаите се фокусираат врз податоците и содржината само од изборниот циклус 2016 година до средината на минатата година.

Тие не се однесуваат на неодамнешните избори за Конгресот одржани во минатиот месец.

Извештајот од Белата куќа за тоа дали изборите во ноември беа под влијание на странски актери треба да биде објавен на 21 декември.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG