Достапни линкови

Трамп ги обвини демократите за караванот мигранти


Заканите не го запреа караванот мигранти кон САД
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Заканите не го запреа караванот мигранти кон САД

Караванот од неколку илјади мигранти од Централна Америка продолжи низ Мексико на пат до Соединетите држави и покрај најавите на американските и мексиканските власти дека ќе го запрат. Претседателот Доналд Трамп најави дека ќе почне да крати милиони долари американска помош за три земји од Цантрална Америка.

Претседателот Трамп оцени дека конвојот со мигранти претставува потенцијална опасност по националната безбедност на Соединетитите држави, односно дека таму имало и мигранти од Блискиот Исток.

„Дали знаете како започна караванот? Дали сите знаат? Мислам дека демократите имаа врска со тоа. Сега тие велат, мислам дека направивме голема грешка. Луѓето гледаат колку е лошо. Колку е патетично. Тие направија голема грешка. И изгледа, тоа е напад врз нашата земја. Тоа е напад“.

Во карванот има околу 10.000 луѓе бегаат од насилствата и сиромаштија во нивните земји.

Тие сега се на околу 1.800 километри од границата на САД.

Една од мигрантките Тања Родригрез од Хондурас вели:

„Ние планираме да одиме напред и да не го запреме овој марш. Ние нема да го запреме овој марш, бидејќи ако Бог ги отвори овие врати, тогаш можеме да им дадеме подобар живот на нашите деца, бидејќи во Хондурас жените постари од 30 или 40 години не можат да добијат работа“.

Мисаел Веласкез од Никаргва пак наведува дека маршот бил многу напорен:

„Решивме да се одмориме малку, бидејќи не можеме да се тркаме до крај и бидејќи има бремени жени, деца, дури и некои од само неколку месеци“.

Мексико се надева дека ќе го растера конвојот пред да може да стигне до границата.

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нето изјави дека оние кои не ги следат правилата, веројатно нема да можат да останат во Мексико или да стигнат до САД.

„За оние кои се решија да бидат во овој нелегален караван, со почит ги повикувам, имајте предвид дека со одржувањето на оваа позиција, ќе биде многу тешко да ја достигнете вашата цел било да влезете во САД, било да останете во Мексико“.

Мексиканските власти бараат од мигрантите да им се пријават за да поднесат барања за азил во Мексико.

Тој процес може да трае со недели, а мигрантите треба да останат таму каде што се регистрирани се додека не бидат обработени нивните податоци.

Ако ги прекршат тие правила, тие се соочуваат со депортација.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG