Достапни линкови

Референдум 2018

Граѓаните на Македонија, со право на глас, се изјаснија на прашањето „Дали сте за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција“.


Сумирано

  • Референдумот помина мирно и без посериозни инциденти
  • На референдумот гласале над 650 илјади гласачи, а над 91 отсто од нив гласале „за“
  • Премиерот Зоран Заев им честита на сите што гласаа и изјави дека сега на потег е Собранието, а ако не поминат уставните измени, можни се предвремени избори
  • Противниците сметаат дека референдумот не бил успешен, бидејќи не е постигнат цензусот
23:10 30.9.2018

Нова демократија: Ќе вложиме напори Договорот од Преспа да не стапи во сила

Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис
Лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис

Нова демократија ќе вложи секаков можен напор за да не стапи во сила национално штетниот Договор од Преспа, соопштуваат од грчката опозициска партија во однос на референдумот во Македонија.

22:49 30.9.2018

Заев - Граѓаните порачаа дека нашиот пат е во ЕУ и во НАТО

22:20 30.9.2018

Обработени 80 проценти од избирачките места: „За“ гласале 91,2 отсто, „против“ 5,86

Гласање на референдумот во Скопје
Гласање на референдумот во Скопје

Според обработените 80 проценти од избирачките места што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, „за“ на референдумското прашање се изјасниле 91,2 проценти или 458.053 граѓани, а „против“ биле 5,86 проценти или 29.448 граѓани. Неважечки се 2,94 проценти.

22:00 30.9.2018

Референдумот за власта успешен, за опозицијата дебакл

Околу една третина од регистрираните гласачи гласаа на референдумот за промена на името и за членство во ЕУ и НАТО. Премиерот Зоран Заев рече дека огромното мнозинство граѓани кои гласаа го избрале европскиот пат за Македонија. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека референдумот е неуспешен.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG