Достапни линкови

Стравот од мигрантите ја турка Шведска на десно


Шведска, од земја на иселеници до мигрантски рај
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Шведска, од земја на иселеници до мигрантски рај

Пред повеќе од еден век беше сиромашна земја на иселеници. Сега е дом на стотици илјади економски мигранти, политички дисиденти и прогонувани. В недела во Шведска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува голем пробив да направат екстремно десничарски кандидати.

Околу милион ипол Швеѓани меѓу 1850 и 1920 година избегаа од глад и беда населувајќи се главно во Северна Америка.

Шведската неутралност за време на Втората светска војна и овозможи на нејзината индустрија да процвета.

Од 50-те до 80-те години на минатиот век многу Финци, Италијанци, Грци, Шпанци и Југословени дојдоа во Шведска за да работат во рудниците, железарниците и текстилна индустрија.

Во истовреме, Шведска се стремеше да стане актер на меѓународната сцена посредувајќи во конфликти и хуманитарни кризи.

Стокхолм се гордееше со своите мировници и одбраната на човековите права во светот.

Во седумдесетите години Шведска стана безбеден рај за бегалците од Виетнам и јужноамериканските диктатури, како и за христијанските малцинства од Блискиот Исток.

Но, Шведска и натаму во голема мера беше хомогена земја, а приливот странци не предизвикуваше многу дебата.

Тоа се промени по доаѓањето на 125.000 бегалци од поранешна Југославија меѓу 1991 и 1995 година.

Пред четири години пак, тогашниот централно-десничарски премиер Фредрик Рајнфелд ги повика Швеѓаните „да ги отворат своите срца“ за барателите на азил од Сирија, Авганистан и Ирак.

Неговиот наследник, Стефан Лофвен од социјалдемократите, ја повтори идејата порачувајќи:

„Мојата Европа не гради ѕидови, мојата Европа прифаќа бегалци“.

Шведска во 2015 година прими над 160.000 баратели на азил, што е најголем број по глава на жител меѓу европските земји.

Но, сега стравувањата од влијанието на глобализацијата врз работните места, стареењето на населението и неуспехот да се интегрираат малцинските групи во земјата само го поттикна растежот на десничарските партии.

Јенс Ридгрен, професор по социологија на Универзитетот во Стокхолм вели:

„Тие навистина сакаат да ја намалат имиграцијата во Шведска, но исто така гледаат на миграцијата како на економска и културна закана за Шведска“.

Анкетите пред неделните избори укажуваат дека еден од пет гласачи во Шведска најверојатно ќе поддржи партија со екстремно десничарски корени.

Тоа, според експертите, укажува дека и навидум успешните политички системи се ранливи.

Професор Јенс Ридгрен додава:

„Она што овие партии имаат заедничко е дека тие се етнички националисти и нивната главна цел е да ја зголемат етничката хомогеност во земја“.

Во минатата година, во Шведска, земја од 10 милиони луѓе, имаше скоро 2 милиона жители родени во странство или околу 19 проценти од населението.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG