Достапни линкови

Протести во Грција за „одбрана“ на името


Протести против компромис за името
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Протести против компромис за името

„Македонија е грчка“ беше главната парола на синоќешните протести во повеќе градови во Грција. Демонстрантите не се согласуваат со компромис меѓу Скопје и Атина за името на Република Македонија, во кој ќе биде содржан зборот Македонија.

Десетици илјади луѓе протестираа синоќа во северна Грција против евентуалниот компромис за името на Република Македонија меѓу владите на Атина и на Скопје. Протести се одржаа во 23 градови, а беа истакнувани пароли „Македонија е Грција, „почитувајте ја историјата“ и слични.

„Македонија е грчка, не е словенска, Александар Велики, антички грчки јазик, сите монети, сите споменици„

„Има само една Македонија, а таа е грчка, ние нема да му ја дадеме никому. Македонија е натопена со крв на грчки борци, македонски борци“.

„Чувствувам како да ја земаат Македонија од нас. Тие не смеат тоа да го направат“.

Изјавија дел од луѓето собрани на протестите. Меѓу другите, имаше и парола на која пишуваше: „Заев, треба да си роден Македонец, ти не можеш да бидеш тоа“.

Демонстрациите главно поминаа без инциденти.

  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG