Достапни линкови

По откажувањето, повторно подготовки за самитот САД, Северна Кореја


Продолжуваат подготовките за самитот меѓу САД и Северна Кореја
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Продолжуваат подготовките за самитот меѓу САД и Северна Кореја

Американски и севернокорејски официјални претставници се состанаа на границата помеѓу Северна и Јужна Кореја, во подготовка на најавената па одложена од претседателот Донлад Трамп негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во Сингапур.

Американски и севернокорејски официјални претставници во неделата се состанаа на силно обезбедената граница меѓу Северна и Јужна Кореја, во обид да ги постават темелите за тет а тет средбата меѓу Трамп и Ким.

Тоа го потврди со твитер порака и претседателот Трамп.

Тој исто така напиша и дека „Северна Кореја има брилијантен потенцијал“ и оти „еден ден ќе биде голема економска и финансиска нација“.

„Ким Џонг Ун се согласува со мене околу ова. Тоа и ќе се случи“, наведува Трамп.

Белата куќа соопшти и дека друг американски тим заминал за Сингапур за да работи на техничките подготовки за можниот самит.

Трамп во минатиот четврток се повлече од предложениот состанок на 12-ти јуни.

„Решив да ги прекинам подготовките за самитот“, рече тогаш Трамп.

Меѓутоа, веќе следниот ден, во петокот тој ја преиспита одлуката.

„Ќе видиме што ќе се случи. Може да биде и на 12 јуни“.

Претходно, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја потврди неговата посветеност да се сретне со Трамп.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин кој во саботата имаше ненадејна средба со Ким Џонг Ун изјави дека состанокот мора да се одржи:

„Ние се согласивме дека самитот на 12 јуни треба успешно да се одржи и дека не треба да биде прекинат нашиот пат за денуклеаризација и постоан мир на Корејскиот Полуостров. Ние се согласивме да соработуваме за ова“.

Јужнокорејскиот претседател по состанокот со Ким Џонг Ун призна дека Пјонгјанг и Вашингтон може да имаат различни очекувања за тоа што значи денуклеаризацијата.

Американски официјални лица се скептични дека Ким некогаш целосно ќе се откаже од својот нуклеарен арсенал, а Мун соопшти дека Северна Кореја сé уште не е убедена дека може да им верува на безбедносните гаранции дадени од страна на САД.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG