Достапни линкови

Илинден во знакот на компромиси


Претседателот Ѓорѓе Иванов на прослава на Илинден пред споменикот на Методија Андонов Ченто во Скопје. 02.08.2017

Во пригодните говори на државниот врв, преовладуваа тонови за соработка дома и во регионот, за нужноста од компромиси и ветувања за подобар живот за сите граѓани.

Со познатиот цитат од Крушевски манифест „елате браќа муслумани при нас да тргнеме против нашите и ваши душмани“ претседателот на Собранието Талат Џафери го почна своето обраќање на Мечкин Камен во Крушево. Со ова водачите на Илинденското востание и другите херои покажале дека имале високо развиени принципи за заедништво, толеранција и почитување на човековите права и слободи, рече Џафери.

„Ние имаме една заедничка татковина Република Македонија и сите ние сме одговорни да ја зачуваме и развиваме за нас и за идните поколенија. Во исто време сите ние кои живее тука, или барем мнозинството граѓани споделуваме уште една заедничка определба, ако сакате и сон, а тоа е целосна интеграција во Европската унија и во НАТО“, рече Џафери.

За да се оствари овој сон додаде тој треба да се реши отвореното прашање за името со Грција а актуелната Влада и мнозинството активно работеле на затворање на ваквите прашања.

Заев и Борисов положија цвеќе пред гробот на Гоце Делчев

Камениот саркофаг во кој се наоѓаат посмртните останки на револуционерот Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје е местото од кое Бугарија и Македонија почнаа со заедничкото чествување на историски настани и личности.

Премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов беа првите кои што положија цвеќе на гробот на херојот. По нив тоа го направија и делегации од двете земји. На плоштадот до црквата претходно утринава пристигнаа премиерите, делегации, пратеници, амбасадори, граѓани. Таму премиерот Заев во своето обраќање за Илинден порача дека историјата и минатото се цврсти темели врз кои почнале, како што рече, да ја градиме евроатлантската иднина на Македонија.

Скопје, 02.08.2017, Бојко Борисов и Зоран Заев на гробот на Гоце Делчев
Скопје, 02.08.2017, Бојко Борисов и Зоран Заев на гробот на Гоце Делчев

Потребни ни се стабилност и развој, патот за Македонија е конечно отворен, додаде тој. Одговорноста денес значи храброст и одлучност да се гледа напред, нагласи премиерот во говорот во кој преовладуваа тонови за соработка дома и во регионот и ветувања за подобар живот за сите граѓани.

„Владата на Република Македонија постави добри основи за соработка и со другите соседи од регионот и имаме право да очекуваме дека во периодот што престои ќе добиеме и други испружени раце кон нас. Стабилноста, безбедноста, мирниот живот на граѓаните, економскиот развој, културната соработка, се потреби на граѓаните на Република Македонија, но и на граѓаните на целиот Балкан, чијашто иднина се исто така ЕУ и НАТО. “ рече Заев.

Тој упати и апел за максимална и ангажираност од сите политички субјекти во државата и во институциите нагласувајќи дека ова е сериозна заедничка иницијатива и акција по периодот, на како што рече, најдлабоката политичка криза во историјата на современата државност.

Иванов-договорот е резултат на компромис

Два часа подоцна претседателот Ѓорге Иванов пред споменикот на Методија Андонов Ченто во Скопје рече дека на патот кон евроатлантските интеграции Македонија е уценета, а цената е премногу висока. Поради нашиот македонски идентитет нас ни се оспорува правото на просперитет и во такви услови две прашања ја тревожат јавноста, прашањето за името со Грција и Договорот за добрососедство со Бугарија, додаде претседателот. За името побара волја од двете страни, почитување на меѓународните договори и проширување на мерките за градење доверба. Со Бугарија, пак, треба да ги славиме само светлите датуми од заедничката историја а таа започнува на 15 јануари 1992 година кога Бугарија прва ја призна Македонија, додаде претседателот.

„Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Ваквите договори се израз на компромис кој не може секого да задоволи што треба да се гледа од аспект на иднината а не на минатото. Ги повикувам двете влади да придонесат кон исполнување на целта на договорот вклучително и преку мешовитата комисија која треба да работи на градење на доверба и пријателство“рече Иванов.

Илинден: иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Претседателот имаше забелешки и за кохабитацијата со новата влада. Рече дека кај него ќе поминеле само оние предлози за амбасадори кои ќе ги исполнуваат критериумите. Во однос на ребалансот на Буџетот, забележа дека претставувањето, безбедноста и одбраната на државата не се луксуз, туку потреба, а нагласи и дека ќе ги поддржел системските реформи на системот за национална безбедност во согласност со уставните надлежности на Советот за безбедност на Македонија.

Анѓушев-Македонија конечно е на вистинскиот правец

Од меморијалниот центар Пелинце вицепремиерот Кочо Анѓушев порача дека се менуваат и треба да се менуваат владејачките гарнитури во една демократска земја, но дека тоа што треба и мора да биде заедничко за сите, е чесната намера и посветената работа за доброто на сите граѓани.

Тој уште еднаш ги пренесе, како што рече, јасните, прецизни пораки и поддршката од стратегиските и искрени пријатели од Европската унија искажани на неодамнешениот Самит во Трст.

„Нашите пријатели сметаат дека Македонија е конечно на вистинскиот правец и порачуваат да се обединиме за исполнување на заедничкиот интерес за остварување добри перспективи за нашите граѓани“, рече вицепремиерот.

Оваа година 114 години од почетокот на Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ се празнува под мотото Наша Македонија- без разлика на вера, етничка припадност, пол и убедувања.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG