Достапни линкови

Коментари за лудите трки и културното наследство


Музеј на ВМРО

Граѓаните коментираат како да се стави крај на лудите трки по скопските улици, за пресот на ВМРО-ДПМНЕ пред СЈО, за редефинирање на статусот на културно наследство на дел од Скопје 2014.

Еден голем проблем на скопјани – ноќните луди трки со мотоцикли и автомобили – и најавите од МВР дека ќе стави крај на нив, покажува каква е довербата во институциите на државата.

Горан Младеновски пишува: „Тоа е како на Пластичарската улица да е задолжителна фискална сметка“. Снежана Кузманоска од Драчево пишува дека по петицијата на граѓаните неколку дена имало полицајци, а дека „сега повторно е лудило“. Мухамед Мемети коментира: „Чаир, Топаанско поле, ’Џон Кенеди‘, улицата кај Рамстор, ноќе стануваат Ф1 Монако, поздрав за иницијативата“. Спасо Џегер, кој постојано постира негативни коментари за новата власт, коментирал: „СДС и анархија“, очигледно свесно заборавајќи дека лудите трки по скопските улици не е сегашен проблем и „мода“ во Скопје.

Има многу реакции и по информацијата за пресот на ВМРО-ДПМНЕ пред СЈО и Апелациониот суд и изјавата дека „Истрагите на СЈО се политички нарачки“. Рубин Ристески порачува: „Тоа не е хајка, тоа е ОДГОВОРНОСТ ПРЕД ЗАКОНОТ, ВИЕ сте тие кои ОСУДИВТЕ и ПРИТВОРИВТЕ, а богами и УБИВТЕ ваши неистомисленици“. Мате Додевски објавил неколку монтирани фотографии против Заев и Шекеринска, што редовно ги постира, а Кенан Абдулаи, очигледно резигниран од пресот на сегашната опозициска партија, постирал: „Вие не сте нормални, само 2 телевизора за милион евра, а уште сонувате...“

Неделното интервју за РСЕ на претседателката на Центарот за заштита на културното наследство, Донка Барџиева – Трајковска, во кое покрај другото зборува за тоа дека објектите и спомениците од проектот „Скопје 2014“ би требало да се редефинираат според правните прописи и во Собранието, што претходната власт го прескокнала, предизвикало голем број коментари против, што можат да се сведат на постот на Марија Гичева: „Доста со глупости, има ли некој способен меѓу вас нешто да изгради или ќе останете партија на рушење, срамота“. Ивана Живковска, пак, во врска со Музејот на ВМРО: „Од кого го наследивме па е културно наследство, тој е срам за културата, може да биде споменик на кичот... ништо повеќе“.

Барањето од ВМРО-ДПМНЕ „СДСМ да ги исполни ветувањата на граѓаните и да ја внесе државата во ЕУ и НАТО“, Трајче Ружица Лазарови го коментирала со следниот пост: „Сосе вас криминалците или може и без вас? Треба да се изјасните, после да не речете дека не сте биле прашани и пак да има маратонски седници, само за да докажете дека и вие сте можеле да влезете во ЕУ, ама не сте сакале!!!“

  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG