Достапни линкови

Обама: САД ќе одговорат на руското мешање во изборите


САД ќе преземат акција против руското мешање во изборите
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

САД ќе преземат акција против руското мешање во изборите

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Соединетите држави ќе преземат акција против Русија за нејзината инволвираност во американските претседателски избори. Белата куќа деновиве се поексплицитно почна да сугерира дека тоа го наредил рускиот претседател Владимир Путин.

Обама во интервју за американското Национално радио рече:

„Мислам дека нема сомневање дека кога некоја странска влада се обидува да влијае врз интегритетот на нашите избори дека ние треба да преземе акција и ќе преземеме“.

Според Обама, некои од мерките ќе бидат експлицитни и јавни, некои не.

„Путин е свесен за моите чувства за тоа, затоа што зборував со него директно за тоа“.

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Владимир Путин на самитот на АПЕК во Лима, 20.11. 2016.
Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Владимир Путин на самитот на АПЕК во Лима, 20.11. 2016.

Претходно, заменик-советникот на Белата куќа за национална безбедност Бен Роудс изјави дека не верува оти она што го презема руската влада, како например голем сајбер напад, било без знаење на претседателот Путин.

Вчера тоа го рече и портпаролот на Белата куќа Џош Ернст кој изјави: „Само највисоките руски претставници можеле да одобрат такви активности“.

Белата куќа деновиве се поексплицитно почна да сугерира дека рускиот претседател Владимир Путин лично наредил хакирање и одлевање на интерни имејлови на Демократската партија.

Според наводите, Путин го надгледувал хакирањето на неговите разузнавачки агенции на американските избори со цел да ја дискредитира американската демократија и да му се помогне на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во трката против неговиот демократски ривал Хилари Клинтон.

Ваквиот заклучок на американските разузнавачки агенции го налутија избраниот претседател Доналд Трамп кој изјави дека тој на 8 ноември победил во фер трка.

Официјална Москва ги негираше обвинувањата дека се мешала во изборите во Соединетите држави.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека тоа било „смешна глупост“.

Тврдењата за руското мешање ги зголемија и онака големите тензии меѓу Вашингтон и Москва поради ситуацијата во Сирија, Украина и низа други несогласувања.

Како и да е, според посматрачите, станува збор за тешко обвинување со оглед на тоа што мешањето на Путин во американските избори значи дека тој директно се обидувал да ја поткопа демократијата во Соединетите држави.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG