Достапни линкови

Полициски кордон не дозволи протест пред Уставниот суд


Демонстрантите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон. Хермелини и водени топови беа поставени на мостот Гоце Делчев во Скопје и не им дозволија на демонстрантите да стигнат до Уставниот суд.

Полициски кордон со хермелини и водени топови ги спречи демонстрантите од Шарената револуција да го преминат мостот Гоце Делчев во центарот на Скопје и да протестираат пред зградата на Уставниот суд.

Демонстрантите со кренати раце, притискајки кон полицијата и пеејќи ја химната бараа полицијата да ги пушти да го преминат мостот.

Тие извикуваа „Кого браните“, „Шутка не ти бега, Никола“ и „Нема правда, нема мир“. Денешниот протест се одржуваше под мотото „Правдата е устав – СЈО е правда“. На протестниот марш беа запалени и неколку факли.

Демонстрантите уште еднаш го повторија барањето Уставниот суд да ја потврди уставноста на СЈО.

Силниот дожт не ги поколеба околу илјадата граѓани кои се собираа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство да маршираат против политиките на власта.

Протестот започна пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, по што демонстрантите се обидоа да дојдат до Уставниот суд, но беа спречени од полицијата.

Денешниот протест го поддржа и иницијативата „Го сакам ГТЦ“ и заедно со Шарената револуција протестираа против идејата за барокна фасада на Градскиот трговски центар. Пред почетокот на протестот, дел од демонстрантите поделија баклава за Рамазан Бајрам.

  • 16x9 Image

    Зорана Гаџовска Спасовска

    Новинарската кариера ја започна во А1 телевизија. Работела на теми од образование, социјални проблеми, здравство и екологија. Родена е на 30.09.1983 година во Скопје. Од јуни 2009-та година работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG