Достапни линкови

Скопје повторно обоенo од Шарената револуција


Шарена револуција-Ќе се чаталиме до слобода
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Демонстрантите од "Шарената Револуција" повторно ја обоија фасадата на Владата, Министерството за правда, канцеларијата на Иванов и Собранието.Демонстрантите со овации го поздравија возачот на комбето кој беше на распит во полиција.

Демонстрантите од Шарената Револуција денеска повторно ја обија фасадата на Владата каде што порачаа дека со секое заплашување стануваат побројни, похрабри и поистрајни во борбата.Со помош на новите чатали, балоните со боја успеаја да стигнат до фасадата на Владата, а на влезот дел од демонстрантите испишаа „Слобода“. Обоена е и фасадата на Министерството за правда и Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов и Собрането, каде исто така се држеа и говори.

Протестот беше во знакот на синоќешното приведување на возачот на комбето на „Шарената револуција“, кој беше на распит во полициската станица „Пролет“ поради учество во протестите и со сомнение за кривично дело „оштетување туѓи предмети“

Препознатливото возило со музика повторно од 18 часот пристигна пред зградата на СЈО, од од каде демонстрантите ја започнаа својата рута, а претходно тие со овации го поздравија возачот Џовани.

Најновиот протести што секој ден се одржуваат последниов месец и половина се одржа под мотото "Ќе се чаталиме до слобода".

Демонстрантите, откако се собраа пред зградата на СЈО, продолжија да се движат во спротивна насока. Наместо накај Собранието, се упатија по булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, потоа по „Ленинова“ и „Партизанска“ пред објектот на Владата.

Учесниците во анти владините демонстрации велат дека поради препреките на кои наидуваат на рутата во текот на протестите повеќе нема да го најавуваат правецот каде што ќе се движат.

Инаку,можеше да се забележи големо полициско присуство околу Портата „Македонија“ каде се стационирани специјалци и оклопни возила со водени топови.

Во најавата за протестите на граѓанското движење „Протестирам“ на социјалните мрежи се наведува дека по вчерашниот протест, продолжиле приведувањата како мерка за заплашување и пригушување на отпорот, и оти остануваат на улица до целосно разрешување на кризата.

  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG