Достапни линкови

Заев: Мијалков барал половина милион евра при набавка на опрема за прислушување


Криминалното однесување на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков при набавката на опрема за тајната полиција беше тема на 15-та бомба на опозицијата.

Откриваме уште еден огромен корупциски скандал во Македонија, но и во регионот, вака претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ја започна денешната прес конференција. Тој најави снимки за корупција, на како што рече, директорот на УБК, Сашо Мијалков, поврзани со набавката на опрема за тајната полиција од Израел. Во овие разговори, рече Заев, не се зборувало во шифри, туку, како што додаде, во конкретни милионски суми.

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00
Директен линк

Заев тврди дека од снимките се слушало како Мијалков преку неговата соработничка Светлана Костовска барал половина милион евра од израелската компанија за воопшто да почнат преговорите. Тој напомена дека целата зделка се одвивала преку Русија и Унгарија . Заев рече дека преговорите од израелска страна се одвивале преку извесен Израелец Хаим Хакини.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
Директен линк

Да видиме 200-те илјади од провизијата како да ги донесат, вели женскиот глас на една од снимките, за кои опозицијата тврди дека е разговор меѓу директорот на УБК Сашо Мијалков и вработената во Управата, Светлана Костовска, која подоцна беше избрана за судијка. Во еден од разговорите машкиот глас за кој од СДСМ велат дека е на Мијалков, прашува - Да те бираме ли за судија?, по што женскиот глас вели - Јас сакам да ме изберете, на што машкиот глас одговара - Јас средив работа. Цел живот ќе ви бидам должна, вели женскиот глас.

СДСМ: Светлана Костова и Сашо Мијалков 4
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
Директен линк
СДСМ: Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:02 0:00
Директен линк

Заев потсети на веќе емитуваните разговори, меѓу како што вели министерот за финансии Зоран Ставрески и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за ребалансот на буџетот, во кои женскиот глас се жали дека не смее да крати од парите предвидени за набавка на опремата за прислушување.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG