Достапни линкови

Буџетскиот дефицит се троши на „јуриш“


Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Владата досега направи дефицит од 73 отсто од вкупно дозволениот за цела година. Нерамномерна дистрибуција во трошењето пари е редовна нездрава практика, вели поранешниот гувернер Петар Гошев. Тој прогнозира дека ребалансот ќе се одложува уште некој месец.

За пет месеци владата направила дефицит од 73 отсто од вкупно дозволениот за цела година, односно буџетскиот минус изнесува речиси 217 милиони евра.

Во периодот пред изборите го потроши „лавовскиот“ дел од буџетскиот дефицит предвиден за цела година.
Петар Гошев, поранешен гувернер на Народна банка.

Ова не e првпат владата на ваков начин да остварува нерамномерна дистрибуција во трошењето пари, вели поранешниот гувернер на Народна банка Петар Гошев, кој додава дека тоа била редовна нездрава практика.

Периодот пак кога е направен дефицитот, односно до мај, годинава се совпаѓа со предизборието, а Гошев нагласува дека ваквите трошења се случувале особено во изборни години како што и беше оваа.

Исплатени се големи обврски што се ветени пред изборите и тие морале да ги исплатат, затоа што на тој начин и компаниите и менаџерите и работниците се поткупени да излезат на избори.
Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии.

„Во периодот пред изборите го потроши „лавовскиот“ дел од буџетскиот дефицит предвиден за цела година. Се разбира има и нешто друго, бидејќи владата континуирано има неизмирени обврски и таа во еден период мора да одговори на тие неизмирени обврски, наталожени од претходниот период, бегајќи од пукањето на балонот во економијата или во одредени слоеви на населението и кај одредени социјални групи“, објаснува Гошев.

И поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини смета дека главната причина за големиот буџетски дефицит направен за краток период се изборите што се одржаа во април.

„Исплатени се големи обврски што се ветени пред изборите и тие морале да ги исплатат, затоа што на тој начин и компаниите и менаџерите и работниците се поткупени да излезат на избори. А второ, треба да се очекува дека во нареден период нема такви обврски за ветени пари на одделни корисници на буџетот, значи тој интензитет на исплати ќе биде многу послаб“, вели Хајредини.

Гошев пак нагласува дека очекувано е сега владата да нема доволно пари за да ја финансира целата година, но прогнозира дека ребалансот ќе се одложува уште некој месец.

„Логично е да направат ребаланс на буџетот, тоа е нужност, меѓутоа не е јасно како тие ќе постапат, дали и покрај сите ветувања и покрај сите сугестии не меѓународните финансиски институции, ќе направат напори да останат во рамките на истиот процент на буџетски дефицит или ќе мора да го зголемат по којзнае кој пат предвидениот буџетски дефицит. Ако тоа не го направат, формално ќе имаме ист буџетски дефицит, а реално ќе биде многу поголем, скриен во зголемени долгови, во зголемени неизмирени обврски“, смета поранешниот гувернер.

Инаку за годинава Владата проектираше буџетски дефицит од 3,5 отсто. Актуелниот министер за финансии Зоран Ставрески при преставувањето на буџетот рече дека тој ќе се финансирал преку домашни и надворешни извори.

Груевски пак во неодамнешното експозе при изборот на новата влада вети дека во следниве четири години фискалната политика ќе била насочена кон умерено ниво на дефицитот и негово постепено намалување.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG