Достапни линкови

ВИДЕО: Борбени возила со руски знамиња во источна Украина


Тие се стационирале пред зградата на градската управа во Словјанск која е окупирана од проруски сепаратисти. Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Украина е на работ на граѓанска војна и оти меѓународната заедница.

Градоначалничката на Словјанск изјави дека про-руските сепаратисти го одзеле оружјето од полицијата во градот и го делат на локални жители. Таа тврди дека мнозинството сака да остане во Украина.

Про-руските сепаратисти и натаму ги држат под контрола објектите на државните институции во уште 8 градови во источна Украина.
XS
SM
MD
LG