Достапни линкови

Видео анкети: Поблиски врски со ЕУ или со Русија?


Граѓаните од земјите вклучени во така-нареченото Источно партнерство на Европската Унија, со поделени мислења околу прашањето што е подобро за нивната земја. Дали поблиски врски со Европската Унија или влегување во унија со Русија.

1. Украина требаше да биде дел од Источното партнерство на Европската Унија, но засега владата во Киев се откажа. Што мислат украинците.

Видео анкета: Украина и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00


2. Молдавија е дел од иницијативата Источно партнерство на Европската Унија, но што мислат молдавците.

Видео анкета: Молдавија и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00


3. Грузија е дел од Источното партнерство на Европската Унија. Што мислат грузијците за поблиските врски со Брисел.

Видео анкета: Грузија и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00


4. Ерменија беше дел од Источното партнерство на Европската Унија, но претседателот Серж Саркасјан реши да и се приклучи на царинската унија со Русија, со што е запрен процесот на доближување до ЕУ. Што мислат Ерменците.

Видео анкета: Ерменија и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00


5. Белорусија е дел од иницијативата на Европската Унија за Источно партнерство, но засега нема шанси за склучување договор за асоцијација бидејки Белорусија е членка на царинската унија со Русија.

Видео анкета: Белорусија и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00


6. Азербејџан преговара за договор за асоцијација со Европската Унија, но Баку не е подготвен за потпишување на договорот. Какви се размислувањата на Азербејџанците.

Видео анкета: Азербејџан и интеграцијата во Европската Унија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00


7. Што мислат Русите, зошто Москва ги блокира поранешните советски републики во нивните намери за поблиски врски со Европската Унија.

Видео анкета: Зошто Русија го блокира Источното партнерство
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Погледни ги коментарите (1)

Овој форум е затворен
XS
SM
MD
LG