Достапни линкови

ВИДЕО: Интервју со Сноуден за неговите мотиви


Британскиот весник Гардијан објави нови делови од интервјуто со Едвард Сноуден, поранешен соработник на американските служби за безбедност, коj објави детали за следењето на телекомуникациите. Интервјуто е снимено во Хонг Конг на 6-ти јуни. Сноуден сеуште е на аеродромот во Москва и чека на азил и трансфер до некоја земја. Во интервјуто, тој говори за неговите мотиви за откривање на начините на кои се следат и складираат телефонските и интернет комуникациите на луѓето, како и за соработката на големите интернет компании со американските служби за безбедност.
XS
SM
MD
LG