Достапни линкови

Се стеснува просторот за „името“


Посредникот на ОН Метју Нимиц пристигнува во Министерството за надворешни работи во Скопје на средба со министерот Никола Попоски на 20 февруари 2012 година.
Посредникот на ОН Метју Нимиц пристигнува во Министерството за надворешни работи во Скопје на средба со министерот Никола Попоски на 20 февруари 2012 година.

Очигледно е дека се затвора, се стеснува просторот за разрешување на овој спор и мислам дека доколку навистина има некое расположение во Атина дека може да се дојде, не до решение, можеби да се стесни тој простор, вели универзитетскиот професор Димитар Мирчев.

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими утре заминува во Атина каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос. Од кабинетот на Бесими ја потврдија предвидената посета, која, како што велат, ќе биде работна и на која централна тема ќе бидат евроинтеграциите на земјава.
Очигледно е дека се затвора, се стеснува просторот за разрешување на овој спор и мислам дека доколку навистина има некое расположение во Атина дека може да се дојде, не до решение, можеби да се стесни тој простор.
Димитар Мирчев, универзитетски професор.

Иако од кабинетот на Бесими останаа воздржани за детали околу утрешната средба, грчките медиуми пишуваат дека средбата е обид на Атина да се олесни процесот за решавање на спорот за името преку други канали за комуникација, и покрај, како што пишуваат, непопустливоста на премиерот Никола Груевски. Според пишувањата на весникот То Вима, Бесими се смета за умерен политичар, а Грција разговара со секој што сака да соработува.
Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на средба со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски во Скопје на 11 јануари 2013 година.
Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на средба со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски во Скопје на 11 јануари 2013 година.
Тоа би било доволно и за прифаќање на препораката на Европската комисија од страна на Советот за давање на термин за преговори за влез во Унијата. Тоа инаку е многу битно затоа што би бил еден поттик за конечно разрешување на спорот.
Димитар Мирчев, универзитетски професор.

Во меѓувреме и лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е во посета на Соединетите Држави веќе зборуваше за грчко македонскиот спор за името. Во своето обраќање на еден од универзитетите таму, Ахмети рече дека спорот за името е тежок проблем и дека и во владината коалиција нема длабоки разлики околу ова прашање.

„И двете партии сакаме решение и интеграции во НАТО и во Европската унија, но во исто време треба да сме храбри, да се создаде посигурен живот, мир и стабилност“, изјави Ахмети.

Се очекува Ахмети да се сретне со заменикот помошник државен секретар Филип Рикер и со други претставници на американската администрација.

Засилената дипломатска активност пред јунскиот самит на Европската унија за домашните аналитичари е добар знак и влева надеж дека во следниот период може да се очекува напредок во преговорите меѓу двете влади.

„Очигледно е дека се затвора, се стеснува просторот за разрешување на овој спор и мислам дека доколку навистина има некое расположение во Атина дека може да се дојде, не до решение, можеби да се стесни тој простор“, вели универзитетскиот професор Димитар Мирчев.

Во јавноста веќе проструи информацијата дека до јуни посредникот Метју Нимиц очекува двете влади да се изјаснат за последните предлози од медијаторот. Мирчев не очекува брзо решение на овој проблем. Но според него, исчекор би било и доколку двете влади се изјаснат дека е создадена добра основа за разрешување на спорот.

„Тоа би било доволно и за прифаќање на препораката на Европската комисија од страна на Советот за давање на термин за преговори за влез во Унијата. Тоа инаку е многу битно затоа што би бил еден поттик за конечно разрешување на спорот.“

Според Мирчев, македонската страна треба да продолжи со својот конструктивен пристап во разговорите и подготвеност за доаѓање до компромис, но не каков било, оти како што вели секаков притисок да се прифати какво било решение ќе влијае неповолно на односите на Балканот.
  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

XS
SM
MD
LG