Достапни линкови

„Солунски патрдии“ ќе продолжат да го развеселуваат Скопје


В сабота во 20 часот, на сцената на Драмски театар, ќе се случи премиерата на комедијата „Солунски патрдии“, што по текст на Миле Поповски повторно ја режираше Коле Ангеловски. Во „римејкот“ на оваа легендарна претстава што досега ја виделе рекордни 160.000 гледачи играат главно актерки, а дејствието намерно е сместено во 30-те години од минатиот век.

„Солунски патрдии“, легенда, не само на Драмскиот театар, туку и пошироко. 27 години, истата актерска екипа ги полнеше театарските салони и отворени простори, секаде каде што ќе се појавеше 160.000 гледачи беа среќни, се смееjа на згодите и незгодите на Пејо и Пандора, на Цанде и Сотка, на Аџи Јанкула и Секула, на Фатиме и Јашар бег...
Кога ми предложија да правиме римејк на старата претстава првата моја реакција беше - НЕ! Прво јас не знаев што би правел. Mеѓутоа како поминуваше времето, си викам добро ајде ќе правиме ама само со жени.
Коле Ангеловски, режисер.

Неповторливата генерација на големите актери Дади и Снешка, Гоце (кој ги одигра сите 378 претстави) и Ванчо, Мите и Мешко, Сабина и Марин ја предизвикуваа публиката да доаѓа и да ги гледа „Патрдиите“ по неколку пати, затоа што ниту една изведба не беше иста. Немаше настан, политички, културен, спортски да не беше прокоментиран во претставата. Имаше луѓе кои доаѓаа и по триесетина пати и ги знаеја „Патрдиите“ на памет.

Вака, режисерот Коле Ангеловски ќе го започне својот текст „Како да се повтори неповторливото?“ што е печатен во каталогот за новата „Солунски патрдии“.
Задржана е таа појдовна основа од извонредниот текст на Миле Поповски кој е инспириран од големото дело на Марин Држиќ - „Дундо Мароје“ а тоа е таа ренесансно-медитеранска атмосфера, мирис на радост, на среќа, на убавина, на задоволство од животот. Мислам дека низ претставава, таа една позитивна енергија, таа радосна енергија ќе бликне од сцената што мене лично ми прави големо задоволство.
Коле Ангеловски, режисер.

„Кога ми предложија да правиме римејк на старата претстава првата моја реакција беше - НЕ! Прво јас не знаев што би правел. Mеѓутоа како поминуваше времето, си викам добро ајде ќе правиме ама само со жени.“

Ангеловски дополнува дека cега целото дејствие го префрлил да се случува во 30-те години на 20 век, во времето кога се појавува тангото како танц кој блика од страст и кога на големото платно царуваат филмските комичари како Чарли Чаплин, Бастер Китон и други.

„Задржана е таа појдовна основа од извонредниот текст на Миле Поповски кој е инспириран од големото дело на Марин Држиќ - „Дундо Мароје“ а тоа е таа ренесансно-медитеранска атмосфера, мирис на радост, на среќа, на убавина, на задоволство од животот. Мислам дека низ претставава, таа една позитивна енергија, таа радосна енергија ќе бликне од сцената што мене лично ми прави големо задоволство.“

Во „Солунски патрдии“ сега играат Биљана Драгичевиќ - Пројковска, Маја Вељковиќ - Пановска, Зоран Љутков, Јелена Жугиќ, Трајанка Илиева, Златко Митрески, Калина Наумовска, Гордана Ендровска, Марија Кондовска, Валдета Исмаили, Душица Стојановска, Викторија Анѓушева, Катерина Коцевска, Катерија Шехтанска - Лаковска, Александра Павлова и Марија Спиркоска - Илијеска, како гостинка од Прилепскиот театар.

„Функциониравме како стално да сме биле заедно и да се познаваме толку добро што само со еден поглед во очите си ги читаш намерите и начинот на кој што сакаш како да изгледа цела таа сцена. Со душа чекаме да дојди публика за да биде потврдено тоа што ние чувствуваме дека имаме одлична претстава“ вели Спиркоска - Илијеска, која во проектот дојде како замена на Билјана Беличанец - Алексиќ и која со оваа улога ја продолжува семејната традиција на Џумерковци умешно да се носат со ликот на Пејо Маријојцо.

Инаку, главно женската екипа на овие „Солунски патрдии“ што е втора од вкупно петте планирани хит-претстави на Драмски театар што ќе се вратат на сцената, бива заокружена со Илина Ангеловска која што ја потпишува сценографијата, костимите се на Лира Грабул, кореографијата на Гордана Деан, а само музиката е дело на големиот мајстор на канон - Џенгиз Ибрахим.

Инаку, колку за потсетување, праизведбата на „Солунски патрдии“ се случи во Куршумли ан на 21 јуни 1979 година на отворањето на првото издание на културната манифестација „Скопско лето“, а сегашнава претстава режисерот и неговиот тим, им ја посветуваат на големите мајстори на глумата и прекрасни луѓе Стево Спасовски, Снежана Михајловиќ, Владимир Дади Ангеловски и Димитар Зози.
  • 16x9 Image

    Љупчо Јолевски

    Како новинар, водител и уредник Јолевски во новинарството е безмалку 4 децении. Кариерата ја почнал во Млад Борец на почетокот од 1980-тите. Потем долги години бил во Телевизија Скопје и во Македонското радио - Втора програма, како и во други медиуми. Во Радио Слободна Европа Јолевски е од самиот почеток на емитувањето на програмата на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG