Достапни линкови

Устоличен Папата Франческо


На свечената церемонија на плоштадот Свети Марко, Папата ги доби сите обележја и стана 266-ти Понтиф на Римо-католичката црква.

Папата Франческо денеска и официјално стана 266-ти понтиф на Римо-католичката црква. Тој ја предводеше свечената миса на плоштадот Свети Марко во Ватикан, на која присуствуваа десетици илјади луѓе, вклучувајќи и многубројни државни делегации, како и претставници на други религии.
Присуствуваше и Патријархот Вартоломеј, што е прв пат еден православен христијански патријарх да присуствува на миса за устоличување на Папа од Големата Шизма, односно поделбата христијанството во 1054-та година. На цермонијата, Папата Франческо го доби така-наречениот рибарски прстен, кој ја симболизира Светата столица, односно улогата на Папата како пастир на околу 1,2 милијарди католички верници.
Лидерот на Католичката црква мора да ги отвори рацете и да ги заштити сите чеда господови, исткана Папата Франческо пред насобраните на плоштадот Свети Петар, посебно спомнувајки ги сиромашните и болните.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG