Достапни линкови

Опозицијата протестираше пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ


Неколку илјади граѓани денеска го поддржаа протестот на здружената опозиција предводена од СДСМ, кој се одржа пред штабот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. На присутните им се обратија претставници на НСДП, ЛДП, ЛП, Достоинство и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски кој најави продолжување на граѓанската непослушност веќе од среда.

Членови и симпатизери на опозициските партии од „Сојузот за иднината“ денеска одржаа протестен собир пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје против, како што беше речено, уривањето на демократијата и прекршувањето на Уставот по случувањата во Собранието во понеделникот.
Од понеделникот целиот наш народ е ставен пред следниот избор - или ќе прифатиме да наведнеме глава или ќе се кренеме и ќе се бориме за нашата слобода и демократија.
Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ.

Најавија дека по новогодишните празници, односно од среда, од 18 до 19 часот, во Скопје и во сите останати градови ќе ги продолжат протестите и одржувањето на т.н. народни парламенти.

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оцени дека од понеделникот наваму Македонија веќе не е ниту правна, ниту демократска држава.

„Од понеделникот целиот наш народ е ставен пред следниот избор - или ќе прифатиме да наведнеме глава или ќе се кренеме и ќе се бориме за нашата слобода и демократија. За нас во СДСМ и во Сојузот на иднината одлуката е веќе одамна донесена. Враќање назад нема“, рече Црвенковски.

На присутните им се обратија и претставнци на другите партии од Сојузот.

Денешниот протест на опозицијата пред седиштето на владејачката партија мина мирно и без инциденти.
  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG