Достапни линкови

Што е во името? За Македонија сѐ


Под овој наслов, Форин Полиси објавува анализа во врска со претстојниот самит на НАТО во Чикаго.

Кога НАТО земјите ќе се сретнат во мај во Чикаго, четири земји ќе се борат за членство во Алијансата. Единствен проблем за малата балканска земја Македонија е нејзиното име, се наведува во текстот.
Сега, четири години подоцна, спорот не поблиску до решение. Во вторникот 54 конгресмени му пишаа на Барак Обама да го надмине ќорсокакот. Ваквата поддршка на конгресмените за македонскиот прием е поддржана и со две резолуции, една во Сенатот и една во Претставничкиот дом. Но спорот со името на земјата се уште е пречка на патот.
Форин полиси.

Босна сѐ уште треба да спроведе некои уставни реформи за да може да се надева на членство во НАТО. Обидот на Грузија е врзан со руската окупација на две нејзини територии, а Црна Гора доби Акционен план за членство и напредува.

Но, за Македонија која го доби Акциониот план во 1999 година, нема да има официјална покана во Чикако поради тоа што Грција се уште бара од таа земја да го смени името, наведува Џош Рогин во текстот објавен во Форин Полиси.

„Македонскиот обид беше блокиран од Грција поради 17-годишниот спор околу името на земјата“, извести Би Би Си од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, додавајќи:

„Атина вели дека тоа имплицира територијални претензии врз нејзината северна провинција Македонија и бара новата југословенска република да се вика Нова или Горна Македонија.“
Во минатиот декември поддржувачите на македонската аспирација за НАТО мислеа дека најдоа решение кога Меѓународниот суд на правдата со 15 гласа за и еден против пресуди дека Грција ги прекршила меѓународните обврски со тоа што се спротивстави Македонија да влезе во НАТО под референцата поранешна југословенска Република Македонија, име за кое Македонците, како што наведува Форин Полиси, веруваат дека е разумен компромис. Но, за администрацијата на Обама, пресудата не ја менува ситуацијата со спорот.
Форин полиси.

Сега, четири години подоцна, спорот не поблиску до решение. Во вторникот 54 конгресмени му пишаа на Барак Обама да го надмине ќорсокакот. Ваквата поддршка на конгресмените за македонскиот прием е поддржана и со две резолуции, една во Сенатот и една во Претставничкиот дом. Но спорот со името на земјата се уште е пречка на патот, се наведува во текстот објавен во Форин Полиси.

Потпретседателот Џо Бајден во февруари лани во Вашингтон се сретна со македонскиот премиер Никола Груевски, по што Белата куќа соопшти:

„Потпретседателот изрази надеж дека Македонија и Грција заедно ќе го решат долготрајното прашање со името со што Македонија ќе може да се напредува во барањето членство во НАТО.“

Во минатиот декември поддржувачите на македонската аспирација за НАТО мислеа дека најдоа решение кога Меѓународниот суд на правдата со 15 гласа за и еден против пресуди дека Грција ги прекршила меѓународните обврски со тоа што се спротивстави Македонија да влезе во НАТО под референцата поранешна југословенска Република Македонија, име за кое Македонците, како што наведува Форин Полиси, веруваат дека е разумен компромис. Но, за администрацијата на Обама, пресудата не ја менува ситуацијата со спорот.

Портпаролот на Националниот совет безбедност Томи Вејтор се повикува на изјавата издадена на самитот во Букурешт во која меѓу другото се вели:

Ја признаваме напорната работа и посветноста демонстрирана од пораншената југословенска Република Македонија кон НАТО вредностите и операциите на Алијансата. Ги истакнуваме за нивните напори да изградат мултиетничко општество. Во рамките на Обединетите нации многу актери напорно работеа за да го решат прашањето за името, но Алијансата со жалење забележа дека овие разговори не беа успешни. Затоа се согласивме дека покана за поранешната југословенска Република Македонија ќе биде упатена веднаш штом се најде заеднички прифатливо решение за прашањето за името. Ги охрабруваме преговорите да продолжат без одлагање и очекуваме тие да завршат што е можно поскоро. Сојузниците остануваат посветени на оваа нивна позиција, наведува Вејтор.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG