Достапни линкови

Рикер во посета на Македонија


Филип Рикер за време на вчерашната посета на Косово

Последните домашни и меѓународни случувања, билатералните односи меѓу САД и Македонија, регионалната стабилност и процесот на евроатлантска интеграција на земјава се најавуваат како фокус на средбите што ќе ги оствари американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија, Филип Рикер којшто се наоѓа во дводневна посета на Македонија.

Оваа посета е дел од неговата турнеја низ регионот преку која тој има намера да ја процени состојбата во земјите од Јужна и Централна Европа. Американската амбасада во Скопје соопшти дека Рикер ќе се сретне со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов,
Филип Рикер дур беше амбасадор на САД во Македонија
Филип Рикер дур беше амбасадор на САД во Македонија
премиерот Никола Груевски, вицепремиерката за евроинтеграции, Теута Арифи, министерот за надворешни работи Никола Попоски, министерот за одбрана Фатмир Бесими и со лидери на поголемите политички партии но за тоа нема попрецизни најави освен дека ќе има средба и со лидерот на најголемата партија од опозицијата,
Американската поддршка во насока на македонските интеграции е недвојбена во целиот процес. Последните пораки од САД се во духот хашката пресуда да се употрееби како нов поттик за надминување на долгогодишниот спор за името.

Бранко Црвенковски.

Сосема е очекувано дека претстојниот самит во Чикаго како и последните настани поврзани со преговорите за надминување на спорот за името со соседна Грција ќе бидат неодминливи на средбите. Американската поддршка во насока на македонските интеграции е недвојбена во целиот процес. Последните пораки од САД се во духот хашката пресуда да се употрееби како нов поттик за надминување на долгогодишниот спор за името.

Партиите од албанскиот блок особено владејачката ДУИ најчесто го потренцира ставот дека меѓународната заедница може и мора да одигра голема улога во напредокот на земјава во насока на европското и евроатлантското интегрирање. САД постојано потенцираат дека Македонија сакаат да ја видат во НАТО и дека работат на промоција на оваа агенда, инвестирајќи во реформите и во институциите коишто треба да се развијат за да станеме дел од Алијансата.

Што се однесува пак до спорот за името американста администрација го гледа како проблем меѓу двете земји кои единствено тие можат и да го надминат , па на прашањата на закочените интеграции одговараат- ние можеме да помогнеме но не можеме да ги донесеме тешките одлуки во ваше име.

Освен Македонија на агендата на заменик државниот секретар на САД во рамките на регионалната посета се наоѓаат и Косово, Турција и Србија.
XS
SM
MD
LG