Достапни линкови

Фаворизираната Шведска извлече нерешено со Македонија


Македонската машка ракометна репрезентација.

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со фаворизираната Шведска 26:26 во првиот натпревар од ЕП во Србија. Салата Чаир во Ниш беше обоена во црвено-жолта боја. Натпреварот го следеа повеќе од 4.000 македонски навивачи.

Македонската машка ракометна репрезентација одигра нерешено со фаворизираната Шведска 26:26 во првиот натпревар од ЕП во Србија, што се играше во Ниш.
Македонски навивачи на ЕП во ракомет во Ниш.
Македонски навивачи на ЕП во ракомет во Ниш.

Најефикасни во македонскиот состав беа левото крило Стевче Алушевски и капитенот Кире Лазаров кои постигнаа по седум гола, додека во шведскиот состав најефикасен беше Никлас Екберг со 6 голови, додека Ким Андерсон постигна 5.
Македонските ракометари во вторник играат со Германија, а в четврток со Чешка.

На полувреме, Швеѓаните водеа со 14 спрема 13. Во текот на целиот напревар резултатот се менуваше на страната на двете селекции, а македонските ракометари во последните минути ја надоместија негативата од четири гола разлика и го завршија напреварот изедначено. Македонската селекција го имаше последниот напад, но не успеа да реализира.

Салата Чаир во Ниш беше обоена во црвено-жолта боја. Натпреварот го следеа повеќе од 4.000 македонски навивачи, а некои и од фан зоната.

Во групата Б што се игра во Ниш, освен Македонија и Шведска играат уште и Чешка и Германија. Репрезентацијата на Чешка денеска направи изненадување на стартот од натпреварите на ЕП 2012 во нашата група, совладувајќи ја Германија, која важеше за фаворит со 27-24.

Македонските ракометари во вторник играат со Германија, а в четврток со Чешка.

Понатамошен пласман обезбедуваат првите три екипи од групата, а доколку Македонија се пласира во вториот круг ќе вкрсти со селекциите од групата А, каде се Србија, Полска, Данска и Словачка.

Европското првенство за мажи-2012 година е десетти европски шампионат во ракомет. Првенството во Србија почна денеска и ќе трае до 29 јануари. Натпреварите се играат во Белград, Вршац, Ниш и Нови Сад. На ЕП 2012 година учествуваат 16 европски селекции.

Избраниците на селекторот Ѕвонко Шундовски пред заминувањето во Ниш изјавија дека се максимално подготвени и мотивирани за стартот на големото натпреварување.

На Светското првенство кое во 2009 година се одигра во Хрватска, македонските ракометари го завршија на 11-то место. Актуелен светски и европски шампион во ракомет е репрезентацијата на Франција.
XS
SM
MD
LG