Достапни линкови

Над 100 лица осудени во Кина за затруено свинско месо


Кинеската државна агенција соопшти дека над 100 лица, вклучувајки 77 државни службеници, се осудени поради скандалот со инфицирано свинско месо со забранета хемикалија. Најмалку едно лице добило смртна казна. Воо почетокот на годинава, на неколку фарми во провинцијата Хенан, беше откриено дека свињите се хранат со забранета хемска супстанца со што свинското месо од тие фарми било опасно по човековото здравје.
XS
SM
MD
LG