Достапни линкови

Чиле - судири меѓу студентите и полицијата


Сантјаго - Чиле
Во главниот град на Чиле, Сантјаго дојде до судири меѓу полицијата и студентите кои бараат повеќе пари за јавното школство.
Полицијата употребила солзавец и уапсила 20 студенти, јавуваат новинските агенции.
Протестите во Чиле започнаа пред 6 месеци по сличните демонстрации во други држави на Јужна Америка, меѓу кои, и Колумбија и Аргентина.
XS
SM
MD
LG