Достапни линкови

Израел затвори заедничко палестинско-израелско радио


Илустрација: Судири во Појасот Газа.
Израелските власти го затворија заедничкото палестинско-израелско радио „Сите за мир“ под обвинение дека емитувале нелегално. Радиото потврди дека било присилено да ја стопира програмата. „Сите за мир“, основано од израелски и палестински активисти во 2004 година, емитува програма на арапски и на хебрејски јазик од градот Рамалах на Западниот Брег. Директорот на радио-станицата вели дека ќе се жалат на одлуката за исклучување.
XS
SM
MD
LG