Достапни линкови

Исламистот Џебали ќе биде нов премиер на Тунис


Монцеф Марзуки
Хамади Џебали од исламистичката Енахда партија ќе биде иден премиер на Тунис. Ова е договорено меѓу трите главни партии во земјата кои исто така постигнале согласност активистот за човекови права Монцеф Марзуки да биде нов претседател на земјата. Во октомври во Тунис се одржаа избори, девет месеци откако беше отстранет од власт диктаторот Бен Али.
XS
SM
MD
LG