Достапни линкови

Иран-при експлозијата во воена база загинале 17, а не 27 луѓе


Членови на иранската Револуционерна гарда
Портпаролот на иранската Револуционерната гарда го ревидираше бројот на загинати при експлозијата во воена база во Техеран. Портпаролот за полу-официјалната новинска агенција Фарс, изјавил дека во екплозијата загинале 17 луѓе, а инфомацијата дека загинале 27 била грешка.
При експлозијата се повредени најмалку 15 луѓе. Сите загинати биле членови на револуционерната Гарда. Се уште не се знае дали експлозијата е причината од воздушен напад или од друг вид на напади, а властите велат дека настанот треба да се третира како несреќен случај.
XS
SM
MD
LG