Достапни линкови

Генералниот Секретар на НАТО во посета на САД


Libya -- NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen speaks during a news conference in Tripoli, 31Oct2011
Генералниот Секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен денеска во Вашингтон ќе разговара со американскиот претседател Барак Обама една, недела по завршувањето на мисијата во Либија.
Расмунсен ќе се состане и со министрите за надворешни работи и одбрана Хилари Клинтон и Леон Панета, како и со Советникот за Национална Безбедност Том Донилон.
НАТО успешно ја заврши воздушната кампања во Либија соопштувајќи дека го исполнила мандатот на ОН за заштита на цивилите. Во Мај 2012 во Чикаго - САД ќе биде одржан самит на Алијансата.
XS
SM
MD
LG