Достапни линкови

Иванов на Самитот во Полска


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов ќе учествува на Собирот на лидерите од Централна и Југоисточна Европа што на 27 и 28 мај ќе се одржи во Варшавa.

Претседателот Ѓорге Иванов ќе учествува на Собирот на лидерите од Централна и Југоисточна Европа во Варшава кој го организира Полска на 27-ми и 28-ми мај, потврдија од неговиот кабинет. На самиот чин, домаќин е полскиот претседател Бронислав Коморовски. Претседателите на посткомунистичките земји ќе се сретнат и со американскиот претседател Барак Обама, кој ќе биде почесен гостин. Сите учесници
Земјите од Југоисточна Европа се повеќе добиваат на тежина, има една тенденција да од тоа се создаде значаен блок, претпоставувам дека во таа насока е и
овој собир.
предвидено е да имаат обраќање на тема за трансформациите на нивните држави кон демократија. Претседателите ќе имаат обраќања со модерација на полскиот претседател Бронислав Коморовски, а потоа е предвидена и дискусија во која модератот ќе биде Обама на тема „Револуциите од Блискиот исток и северна Африка и нивната
импликација во Европа.“

На овој Собир поканета е и претседателката на Косово Атифете Јахјага, зошто Полска е меѓу оние седумдесете држави кои го признале Косово. Поради ова претседателот на Србија БорисТадиќ одлучи да не учествува на Самиот.

Американскиот претседател Барак Обама почесен гостин на Самитот во Полска

Од кабинетот на претседателот Иванов велат дека во рамки на Собирот во Варшава предвидено е тој да има средба со германскиот претседател Кристијан Волф, а најверојатно ќе има средба и со претседателката на Косово, Јахјага.

Експертите нагласуваат дека собирот во Варшава е многу значаен зошто го органзира Полска која ќе биде следната земја која ќе претседава со ЕУ:
Сакаат да им укажат дека овие земји сепак треба да создадат, така да кажам свој еснаф, затоа што значајноста на овие земји треба да добијат на тежина

„Земјите од Југоисточна Европа се повеќе добиваат на тежина, има една тенденција да од тоа се создаде значаен блок, претпоставувам дека во таа насока е и овој собир. Има разлика помеѓу таа да кажеме Стара Европа и Нова Европа, која перспективно сака да биде дел од таа Европа, а некои земји и се веќе дел од таа Европа“, изјави Ризван Сулејмани.

Тој вели дека присуството на Обама на Самиот зборува за интересот на САД за регионот:

„Дека на овој дел сеуште треба да се работи, дека е стабилен, а многу значаен, сакаат да им укажат дека овие земји сепак треба да создадат, така да кажам свој еснаф, затоа што значајноста на овие земји треба да добијат на тежина.“

Инаку ова е редовен самит кој се одржува еднаш годишно на лидери на централно и источно европски држави. Годинава е 17-ти пат по ред. Македонија беше домаќин во 2008 година.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG