Достапни линкови

Американски советници во Македонија


18 советници на влијателни американски конгресмени престојуваат во Македонија
18 советници на влијателни американски конгресмени престојуваат во Македонија

Запознавање со спорот за името, помош за членство во НАТО и ЕУ, цел на посетата на 18 советници на американски конгресмени.

Грчкото лоби во Америка е многу силно и тие, за разлика од македонското, се многу активни во нивната позиција за прашањето со името и затоа уживаат големи симпатиии. Oва го изјави претседателот на Турската коалиција на Америка, Линкон Меккерди која заедно со Обединетата македонска дијаспора и со 18 американски советници на конгресмени е во посета на земјава. Целта на посетата е тие
Ние сакаме да се воспостави политиката на владата во Америка која ќе ја промовира добрата волја и мирот и проспоритетот на заедниците подеднакво од кој сите луѓе ќе имаат бенефит.
подобро да се запознаат со Македонија и да увидат како можат да и помогнат на земјава со членството во НАТО и ЕУ. Клучот е да се едуцираат што повеќе луѓе за спорот со Грција и да се презентира македонскиот став, како и да се создаде балансиран дијалог и да не се интерпретира историјата во корист на една страна, бидејќи на сите заедници треба да им се даде подеднаков респект, вели Меккерди.

„Ние сакаме да се воспостави политиката на владата во Америка која ќе ја промовира добрата волја и мирот и проспоритетот на заедниците подеднакво од кој сите луѓе ќе имаат бенефит. Но кога земате една страна за некое прашање и одбивате да ги видите фактите на одреден историски елемент не промовирате добра волја.“

Претседателот на Турската коалиција од Америка, Линколн Мекарди и претседателот на Обединетата македонска дијаспора Мето КоловскиМеккерди изрази надеж дека со тоа ќе се создаде средина каде и Македонија и Грција ќе седнат да разговараат, а Америка ќе ги охрабри двете страни да ги решат нивните насогласувања за да остварат напредок. Претседателот на
Донесовме резолуција каде што се дава целосна поддршка до Република Македонија и нејзините институции околу членството во НАТО и ЕУ, но сепак да се задржи името и нашиот идентитет.
дијаспората Методија Колоски вели дека тие не сакаат промена на името.

„Донесовме резолуција во нашата организација каде што се дава целосна поддршка до Република Македонија и нејзините институции околу членството во НАТО и ЕУ, но сепак да се задржи името и нашиот идентитет. Исто така повикавме да се прекинат преговорите и да се поднесе постапка за преименување на резолуцијата 817 во ОН, да се промени тоа во ставот за Поранешна Југословенска Република Македонија.“
  • 16x9 Image

    Марија Митевска

    Новинарската кариера ја започна во 2008 година во А1 телевизија како репортер во информативната програма.  Родена е на 14.04 1984 година во Скопје. Од мај 2009-та работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG