Достапни линкови

Непријатели во војна, сега заедно


На челните позиции во компанијата „Сектор Секјурити“ во Босна и Херцеговина има и Срби и Бошњаци и Хрвати. Луѓето кои пред 15 години војуваа едни против други, денес работат заедно.

Зоран, Рамиз и Златко во текот на војната во Босна и Херцеговина беа војници во три различни војски кои војуваа меѓусебно.

И тројцата имаат највисоки одликувања. Денес работат заедно во фирма за техничко и физичко обезбедување во која се вработени припадници од сите националности, главно поранешни војници.
Досега никогаш не дојде до национална нетрпеливост. Воедно покажуваат дека е можно во Босна да се живее заедно и покрај тоа што политичарите не убедуваат во спротивното.

„Сите беа на водечки позиции во војската и полицијата на сите три страни. Денес тие луѓе функционираат сосема нормално, без никакви проблеми. Досега никогаш не дојде до национална нетрпеливост. Воедно покажуваат дека е можно во Босна да се живее заедно и покрај тоа што политичарите не убедуваат во спротивното“, вели основачот и сопственик на фирмата Славиша Круниќ од Бања Лука.

Со него се согласува и Рамиз Бечиревиќ кој од војната излезе како полковник на босанската армија.

Обнова на историската џамија Ферхадија во Бања Лука

Тој работи во деловницата на фирмата во Зеница и вели дека во компанијата немало ниту еден инцидент врз национална осонова.

„Посебно ми е мило што вака функционираме ние кои директно учествувавме во војната. Затоа ме чуди како нашите функционери не можат. Нормално, има граѓани кои тешко преболуваат поради извршените воени злосторства, но треба да се трудиме.“

Зоран Бранковиќ бил во војската на Република Српска и во војната бил ранет два пати. Денес е горд што работи во мултиетничка компанија која, како што вели, може на сите да им послужи како пример.

„Не зборуваме многу за војната. Не не интересира што било во минатото. Нормално некогаш ќе ја допреме и таа тема, но тоа е некако повеќе како евоцирање на спомени. За жал, војната ни донесе само штета“, вели Бранковиќ.

Носителот на споменицата на Домовинската војна Златко Гржибовски кој е еден од директорите на фирмата во
Посебно ми е мило што вака функционираме ние кои директно учествувавме во војната. Затоа ме чуди како нашите функционери
не можат.
Мостар смета дека во Босна може да се живее заедно:

„Целото функционирање на ниво на државата е кроено од политичарите и во тоа не би навлегувал, од самиот недостиг на волја едно училиште нормално да функционира, што е смешно. Ова е само недостиг на волја кај политичарите да го пуштат народот да живее и да работи.“

Сите вработени во фирмата, како што велат, мора да ги минат строгите проверки за да се утврди дека немаат направено некакво воено злосторство и таквите не можат да бидат вработени.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG