Достапни линкови

Узбеците го напуштаат Киргистан


Властите во Узбекистан јавуваат дека десетици илјади узбекистански бегалци бегаат од Киргистан, откако започна крвавиот етнички судир на југот од земјата. Речиси 100 луѓе загинаа, а повеќе од 1000 се повредени во судирите меѓу Киргистанците и Узбеците во градовите Ош и Џалалабад. Привремената власт во Киргистан испрати и резервни војници за да им помогнат на безбедносните сили да го повратат мирот во земјата. Според извештаиет на Хјуман Рајтс Воч главна цел на киргистанските банди се населбите во кои живеат етнички Узбеци, па така киргистанките банди ги напаѓаат домовите, рестораните, продавниците кои се во сопственост на Узбеците и ги палат.
XS
SM
MD
LG