Достапни линкови

Муса и Нетенјаху за блокадите на Газа


Генералниот секретар на Арапската лига, Амр Муса денеска при првата посета на палестинската територија побарал да се укине израелската блокада на појасот Газа и повикал на помирување на спротивставените палестински страни. Од друга страна пак израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху изјави дека поморската блокада на Газа е неопходен чекор бидејќи на тој начин се спречува внесувањето на оруже на палестинска територија , но порачал дека е спремен да допушти да се внесе хуманитарна помош.
XS
SM
MD
LG