Достапни линкови

Мундијалот прогласен за отворен


Светско првенство во фудбал кое за прва пат се одржува во Африка започна со свечено отворање во главниот град на Јужна Африка Јоханезбург. Сенка на настанот, како што се јавува, фрли сообракајната несрека во која почина 13 годишната правнука на Нелсон Мандела, иконата на борбата против аперхејдот и поранешен претседател на Јужна Африка. Првиот натпревар се игра во 16 часот во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот. Ќе играат домаќинот и Мексико.
XS
SM
MD
LG