Достапни линкови

Бан Ки Мун бара меѓународни претставници во истрагата


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун апелира до Израел да прифати учество на меѓународни претставници во истрагата за нападот врз бродот кој превезуваше хуманитарна помош за појасот Газа. Според портпарол на ОН, Мун сакал да нагласи дека меѓународно учество е клучно за брза, сигурна, непристрасна и транспарентна истрага, која ја бараше Советот за безбедност по нападот, во кој загинаа 9 лица.
XS
SM
MD
LG