Достапни линкови

Владеачката партија во Етиопија победи на изборите


Етиопските влaсти соопштија дека според прелиминарните резултати од неделните избори, најмногу гласови освоила владеачката партија Револуционерен демократски фронт. Конечните резулатати ќе бидат соопштени кон крајот на јуни. Изборите во Етиопија биле следени од меѓународни набљудувачи. Организацијата Хјуманс Рајтс Воч ја критикуваше власта дека поради низа нерегуларности за време на предизборната кампања.
XS
SM
MD
LG