Достапни линкови

Британскиот Парламент по 30 години без стабилно мнозинство?


Велика Британија по се изгледа дека по 3 децении ке го добие првиот парламент без сигурно мнозинство по вчерашните парламентарните избори. Според досега изброените ливчиња, опозициските Конзервативци им недистигаат 326 од 650 пратенички места, Лидерот на Централно десничарските Конезервативци Дејвид Камерун изјави дека Лабуристичката влада Лабуристичка влада, која е на власт во последниве 13 години, го загубила мандатот.
XS
SM
MD
LG