Достапни линкови

Путин во посета на Украина


Рускиот премиер Владимир Путин денеска ќе го посети Киев каде што ќе разговара со украинскиот претседател Виктор Јанукович и со премиерот Микола Азаров. До посетата доаѓа само неколку дена откако двете земји потпишаа договор според кој Украина ќе добива поефтин гас во замена за останување на руската поморска воена база на Крим уште 25 години. Опозицијата протестираше во саботата во Киев против ваквиот договор.
XS
SM
MD
LG