Достапни линкови

Моратинос, оптимист за датум за преговори


Мигуел Ангел Моратинос, министер за надворешни работи на Шпанија

Шпанскиот министер за надворешни работи Мигуел Ангел Моратинос при денешната посета на Скопје изјави дека се надева дека до крајот на шпанското претседателство со ЕУ, за Македонија би можел да биде одреден датум за преговори со Унијата. Тој вети дека Шпанија ќе ја вложи сета енергија во остварување на таа цел.

Се надевам дека и овојпат како што и претходниот кога се реализира мојата најава за отворање на амбасадата тоа набрзо и се оствари, и овојпат би можел да најавам нешто позитивно, дека до крајот на шпанското претседателство би можел да биде одреден датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави Моратинос шпанскиот министер за надворешни работи на земјата претседавач со Унијата, Шпанија, по средбата со својот македонски колега, Антонио Милошоски.
Цела наша енергија, одлучност, капацитети, ќе ги ставиме во служба на остваравување на почетокот на преговори и јас сум убеден дека до крајот на шпанското претседавање со ЕУ ќе можеме да дадеме ваква позитивна најава


,,Цела наша енергија, одлучност, капацитети, ќе ги ставиме во служба на остваравување на почетокот на преговори и јас сум убеден дека до крајот на шпанското претседавање со ЕУ ќе можеме да дадеме ваква позитивна најава.„

Изјави Моратинос. Земјата ги има направено сите потребни подготовки, владите во двете земји направија големи напори да ги приближат разликите во спорот за иметон ние не сакаме да губиме повеќе време и мислам дека 2010 ќе биде добра година за вас и за вашите евроинтеграции, додаде Моратинос.На што го темели тој својот оптимизам? Појасни неговиот домаќин министерот Милошоски. Личното искуство и познавање, опколностите во коишто денеска се наоѓа регионот одат во прилог на оптимизом и надежта дека дорешение може да се дојде и до истекот на новиот рок-крајот на шпанското претседателство. Во контекст на прифатливите насоки и решенија во спорот за името, Милошоски рече.

,,Компромисот може да се посгитне ако решението е или еднакво прифатливо за двете страни или условно кажано еднакво неприфатливо за двете страни и мислам дека треба да работиме во таа насока да дадеме еден посериозен тон на суштинските разговори, а помалку да посветеме внимание на давање на изјави за јавна или меѓународна употреба.“

Видео Моратинос
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00


Рече Милошоски. Особено го поздрави оерганизирањето на самитот меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан којшто ќе се одржи во јуни во Сараево како начин ЕУ да покаже поактивно учество во регионот. Моратинос при кусиот престој во Скопје ќе се сретне и со претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Никола Груевски, вицепремиерот за евроинтеграции, Васко Наумовски како и со пратеници во Собранието. Тој се наоѓа во дводневна псоета на регионот при што ќе ги посети уште и Белград и Подгорица а главна тема на сите овие средби со клучните фигури од одвие држаи ќе биде нивниот напредок во евроинтеграциите. Уште при преземањето на претседателството со Унијата, Моратинос уште тогаш изјави дека неговата земја ќе направи се да помогне спорот да се реши но изразуваше и оптимизам дека Атина и Скопје се многу блиску до решение.
XS
SM
MD
LG