Достапни линкови

Јосиповиќ ќе им оддаде почит на жртвите од војната во БиХ


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ја почнува дводневната посета на Босна и Херцеговина, каде што ќе има средби со босански официјални претставници и ќе се обрати пред Парламентот. Утре Јосиповиќ ќе посети две села во Централна Босна, за да им оддаде почит на хрватските и муслиманските жртви од војната што се одвиваше од 1992 до 1995 година. Според некои аналитичари, оддавањето почит на муслиманските жртви во насилствата, извршени во Босна од Хрвати, ќе биде преседан.
XS
SM
MD
LG