Достапни линкови

ЕУЛЕКС канцеларија и во северно Косово


Европската Унија, ЕУЛЕКС и на Европската Комисија, од денеска имаат канцеларија и во Косовска Митровица, со што нивната мисија е проширена на целата територија на Косово. Шефот на мисијата ЕУЛЕКС, Ив де Кермабон изјави дека таа мисија треба да обезбеди владеење на правото на Косово, вклучувајки го и северниот дел.

XS
SM
MD
LG