Достапни линкови

Амнести Интернејшнал бара мораториум за смртните казни во Белорусија


Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернејшнал го осуди погубувањето на двајца затвореници во Белорусија и го повика претседателот Александар Лукашенко да воведе мораториум на егзекуциите. Амнести Интернејшнал вели дека мајката на едниот од погубените им кажала дека луѓето биле застрелани без да им се дозволи да се сретнат со семејствата за последен пат.
XS
SM
MD
LG