Достапни линкови

Поранешен Потпретседател на Иран осуден на 1 година затвор


Иранскиот Апелационен суд ја потврди едно годишната казна затвор на поранешниот Потпретседател Хосеин Мараши поради ширење пропаганда против Исламската република во пост изборниот период. Според опозициони извори и полуофицијалната агенција ФАРС, Мараши бил одведен вчера во затвор, а во казната била вклучена и забрана за негова политичка активност.
XS
SM
MD
LG