Достапни линкови

Фицџералд задоволен од професионалноста на АРМ


Припадници на АРМ

Делегација од здружената команда на НАТО во Неапол, предводена од адмиралот Марк Фицџералд, е во дводневна посета на Македонија. По средбата со министерот за одбрана Коњановски и началникот на АРМ Стојановски, адмиралот Фицџералд изрази задоволство од подготвеноста и професионалноста на македонските војници.

Односите меѓу Македонија и НАТО имаат светла иднина, оцени командантот на Здружената команда на НАТО во Неапол, адмиралот Марк Фитцџералд. Тој се сретна со министерот за одбрана Зоран Коњаноски и со началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски. Министерот за одбрана Коњаноски информира дека со гостите од Неапол разговарале за идните партнерски цели на Македонија и НАТО.

„Разговаравме за идните вложувања на воениот полигон Криволак, како и тоа колку е битно да го имаме тој капацитет, затоа што пред се ние сакаме да имаме обучени и подготвени војници, кои прво ќе можат самите да се заштитат, а потоа да бидат во функција на мисиите каде што ги испраќаме.“

Адмиралот Фитцџералд оценува дека македонската армија одлично напредува.
И професионализмот на Армијата на Република Македонија во НАТО не помина незабележано, навистина нам ни преставува големо задоволство што тие сили учествуваат заедно со нас


„Мислам дека ова се отсликува во распоредувањето на воените сили во места во Авганистан, каде што мислам и сметам дека тие извонредно се покажаа.“

Фитцџералд изрази задоволство од професионализмот на македонските војници распоредени во Авганистан.

„И професионализмот на Армијата на Република Македонија во НАТО не помина незабележано, навистина нам ни преставува големо задоволство што тие сили учествуваат заедно со нас.“

Фитцџералд се заблагодари и на македонската подршна и помош на силите на НАТО во Косово.

„Како што знаете ова е еден регуларен коридор за транзит, односно за обезбедување на набавки за нашите сили на КФОР, а исто така претставува транзит за внесување и изнесување на силите.“

На Криволак во моментов заеднички се обучуваат 79 македонски и 43 американски војници кои на крајот на овој или на почетокот на наредниот месец треба да заминат во Авганистан.
  • 16x9 Image

    Срѓан Стојанчов

    Новинарската кариера ја започна како новинар во внатрешно-политичката рубрика на дневниот весник Шпиц во 2008 година. Роден е на 27.10.1981г. во Скопје. Од февруари 2009 работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG