Достапни линкови

Политичка (не)култура


Како лидерите влијаат на политичката култура во Македонија?
Како лидерите влијаат на политичката култура во Македонија?

За политички дијалог и политичка култура во Македонија, речиси и да не може да се зборува, се согласуваат повеќето од учесниците на трибината „Политичката култура и дијалогот, во организација на невладината „Цивил“. Говорниците се согласија дека политичката култура е на ниско ниво, дека разговорите се сведени на препукувања и обвинувања, а решенија скоро и да нема.

Евроамбасадорот Ерван Фуере вели дека е потребен политички дијалог за остравување на целите кои Македонија си ги има поставено, како што се членството во Европската Унија и НАТО. Фуере вели дека дијалогот мора да доаѓа од врвот. Евроамбасадорот вели дека
Кога средбите ќе станат редовна практика од еден политички процес, тогаш автоматски ќе имамае помалку конфронтација во општеството. Кога луѓето ќе видат дека политичарите им даваат пример со тоа што се среќаваат , што дискутираат, тоа ќе помогне да се креира една попозитивна атмосфера во општеството.
политичките опоненти треба почесто да се среќаваат, да разговараат, а не да се состануваат само во време на кризи.

,,Кога средбите ќе станат редовна практика од еден политички процес, тогаш автоматски ќе имамае помалку конфронтација во општеството. Кога луѓето ќе видат дека политичарите им даваат пример со тоа што се среќаваат , што дискутираат, тоа ќе помогне да се креира една попозитивна атмосфера во општеството."

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски смета дека тоа што има „жешка“политичка критика меѓу партиите на власт и тие во опозиција не значи дека нема политички дијалог:

,,Политичкиот дијалог не значи дека мора да се стигне до заеднички заклучок или дека мора критиката да биде преточена во одлука."

И потпретседателот на СДСМ Гордан Горгиев вели дека „грдата“ слика за политичката некултура во Македонија , доаѓа од највисоките ешалони во партиите.

,,Најчесто тоа е по пирамида од лидерот, ако имате лидер кој што мисли дека со негативна кампања, со погрешна реторика може да го победи противникот и да ја обезвредни целата дебата."
Најчесто тоа е по пирамида од лидерот, ако имате лидер кој што мисли дека со негативна кампања, со погрешна реторика може да го победи противникот и да ја обезвредни целата дебата.

Пратеникот Тахир Хани од ДУИ вели дека собранието е место каде треба да се води тој политички дијалог, и дека досега работата добро оди. Пратеникот Хани вели дека работите битно се измениле после конфликтото во 2001.

,,Република Македониај не е иста како пред 2001. Што ќе биде во иднина зависи во голема мера колку ние ќе се обидеме да ги решиме отворените прашања кои ги има земјата. Секоја недела кординаторите на политичките партии се состануваме во собранието. И, иако не се согласуваме и имаме различни ставови, како и да е отворено дискутираме за важни прашања и тука се согледува ефектноста на политичкиот дијалог меѓу политичарите Но политичкиот дијалог и понатаму треба да се развива."

За разлика од политичарите, преставниците од граѓанскиот сектор , беа со поостри забелешки за нивото на политичка култура во земјата.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG