Достапни линкови

Недоверба на владата на Тимошенко?


Украинскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на премиерката Јулија Тимошенко.
Претседателот Виктор Јанукович победи на минатомесечните избори. Неговата партија освои 171 од 450 места во парламентот. За да изгласа недоверба на владата ќе му требаат 226 гласови. Аналитичарите велат дека самиот факт што пратениците ја закажеле седницата покажува дека Јанукович го собрал потребното мнозинство.
XS
SM
MD
LG