Достапни линкови

Басеску положи заклетва за вториот претседателски мандат


Романскиот претседател Трајан Басеску денеска ја положи заклетвата за неговиот втор претседателски мандат пред заедничкото заседание на двата дома на парламентот. Басеску соопштил дека модернизацијата на Романија ќе биде основната негова цел. Басеску е првиот шеф на државата што обезбедил два мандата по ред по пет години.
XS
SM
MD
LG