Достапни линкови

Демонстрации на Косово


Околу 500 етнички Албанци протестираат поради договорот за техничка соработка и размена на информации меѓу Србија и мисијата на ЕУЛЕКС на Косово. Договорот, што беше потпишан во петокот, се фокусира на полициска соработка и борба против организираниот криминал. Демонстрантите велат дека договорот и дава можност на Србија да се меша во внатрешните работи на Косово.
Србија го смета Косово за дел од својата територија, иако Косово прогласи независност пред една и пол година.
Минатата недела, уништуваа возила на ЕУ во знак на протест против договорот.
XS
SM
MD
LG